Maseczki wielorazowe – co musisz wiedzieć, by używać ich bezpiecznie

Od najbliższego czwartku każdy będzie miał obowiązek noszenia maseczki ochronnej. Wiele osób decyduje się na noszenie maseczki wielorazowej, co pomaga zminimalizować wydatki, ale także jest bardziej ekologiczne. Co jednak zrobić, aby było też bezpieczne?

W przypadku maseczek jednorazowych masek sprawa jest prosta – po każdym użyciu należy ją wyrzucić, podobnie jak rękawiczki. 

Jak długo można nosić maseczki?

Maseczkę wielorazową należy prać po każdym  użyciu. A to dlatego, że mogą na niej znajdować się bakterie i wirusy, w tym właśnie covid-19. 

Jak prać maseczki?

Po użyciu maseczki należy ją natychmiast wyprać. Jeżeli nie jest to możliwe, należy ją zapakować do szczelnego woreczka, np.: foliowego. 

Maskę należy prać w temperaturze 60 stopni przez 45 minut. Maski nie można także prać z innymi rzeczami – to może przenosić zarazki. Konieczne jest także wyprasowanie maski. 

Czy kilka osób może używać tej samej maski?

Tej samej maski nie może używać więcej osób, nawet jeżeli są zdrowe, a maski są wyprane i wyprasowane. Należy je traktować tak samo , jak np.: bieliznę

Kiedy należy wyrzucić maskę?

Maski nawet z najlepszych materiałów i wykonane z najwyższą starannością np.: z trzech warstw bawełny, mogą zacząć się niszczyć. Wtedy należy się jej pozbyć. Zniszczona maska zaczyna się przecierać, a materiał traci swój kształt i strukturę. To wszystko sprawia, że maseczka nie chroni tak, jak powinna. 

Dodaj komentarz

*